Haber

NASA’nın Lucy Uzay Misyonu Dinkinesh Asteroitinin Yörüngesinde Bitişik Asteroitler Keşfetti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Ekim 2021’de başlatılan “Lucy” uzay misyonu, Dinkinesh asteroitinin etrafında dönen komşu asteroitleri keşfetti.

NASA’nın internet sitesinde yaptığı açıklamaya göre, Ekim 2021’de fırlatılan ve Jüpiter’in yörüngesindeki “Trojan” adı verilen asteroitleri incelemeyi amaçlayan Lucy uzay aracı, Mars ile Mars arasındaki ana asteroit kuşağında yer alan uzay kayasının yanından geçti. ve 1 Kasım’da Jüpiter.

Lucy, şimdiye kadar bir uzay aracı tarafından ziyaret edilen en küçük ana kuşak asteroidi olması beklenen, yakın geçiş hedefi olan Dinkinesh asteroitinin fotoğraflarını çekti.

Görüntülerde, Dinkinesh yörüngesindeki uydunun, beklenenin aksine, birbirine değen iki küçük nesneden oluştuğu ortaya çıktı.

Lucy proje asistanı John Spencer, ikili asteroitlerin güneş sisteminde oldukça yaygın göründüğünü ancak daha önce başka bir asteroidin yörüngesinde dönen ikiz asteroit sistemi görmediklerini söyledi.

Gözlemlenen sistemin beklenmedik olduğunu ifade eden Spencer, bitişik ikiz asteroitlerin boyutlarının aynı olmasının nedeninin henüz anlaşılamadığını ifade etti.

Lucy’nin ziyaret ettiği küçük asteroit Dinkinesh’ten bilgiler gelmeye devam ediyor.

altieylulhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu